Jak na citrusy
Pomeranč (nebo jiný citrusový plod) snadno oloupete, pokud jej na pár minut namočíte do horké vody. Pokud při přípravě pokrmu potřebujete jen pár kapek citronové šťávy, nemusíte jej rozkrojit celý. Jednoduše párátkem udělejte do citrónu dírku a vymačkejte tolik kapek, kolik potřebujete. Citrón pak uložte zpět do lednice. Citrony neuchovávejte v lednici, ztrácejí tam svoji vůni a vysychají. Déle svěží zůstanou v chladnější, dobře větrané a tmavé spíži.
Čisté prkénko
Dřevěné kuchyňské prkénko bude čisté a bez nežádoucích pachů, pokud ho namočíme na cca 2-3 hodiny do octové vody. Prkénko také snadno a rychle vyčistíme nanesením prášku do pečiva s trochou octa. Obě přísady společně začnou pěnit a vytáhnou z dřeva nečistoty.
Čistá mikrovlnná trouba
Do mikrovlnné trouby vložte vodu s plátky citrónu. Troubu zapněte na nejvyšší stupeň a nechte 5 minut působit. Díky tomu troubu lehce vyčistíte, a navíc zůstane krásně provoněná.
Déle čerstvý sýr
Sýr ve Vaší lednici vydrží déle čerstvý, když ho uložíte do zavřené nádoby s jednou či dvěma kostkami cukru. Cukr absorbuje přebytečnou vlhkost a sýr zůstane déle čerstvý. Když se kostky cukru rozpustí, jednoduše je vyměníte za nové.
Připálená zelenina
Bojíte se, aby se Vám nepřipálila zelenina k pánvi? Přiklopte pánev pevně pokličkou a ohřívejte asi 10 minut. Pára zajistí, aby se zelenina nepřipálila, zůstala křupavá a nerozvařila se. To vše i bez přidání vody!
Zápach z cibule a česneku
Nepříjemný zápach cibule a česneku z rukou snadno odstraníte, pokud si dlaň několikrát promasírujete petrželovou natí. Stejně pomůže i plátek syrového celeru.
Snadné pečení listového těsta
Při pečení štrůdlu nebo jiného moučníku z listového těsta nemusíte plech či formu na pečení vymazat tukem. Stačí ho jen opláchnout studenou vodou a těsto se nepřipeče.
Efektivní uchování potravin
Chcete-li uchovat nedojedené jídlo, uložte ho do skleněných uzavíratelných misek nebo do skleniček se šroubovacím víčkem. Sklo je jediný materiál, který nemění chuť potravin, jelikož je neutrální. Je také nepropustné, takže se žádné látky nemohou dostat dovnitř ani ven.
Snadné zpracování těsta s máslem
Máslo potřebné pro pečení vložte zhruba 15 minut před zpracováním do mrazáku. Poté ho nastrouhejte na hrubém struhadle přímo do směsi na těsto.
Měkká vařená kukuřice
Při vaření kukuřice nesolte vodu, ve které ji vaříte, jinak by zrna ztvrdla. Pro zachování žluté barvy můžete přidat pár kapek citronu.
Vyrobte si přepuštěné máslo – ghí
Přepuštěné máslo je někdy nazýváno elixírem života, protože obsahuje spoustu nutričně hodnotných látek. Připravuje se tak, že se za současného odpařování vody z másla oddělí mléčná bílkovina, a vznikne tak čistý bezvodý máselný tuk. Má mnoho pozitivních vlastností a můžeme ho beze strachu využívat v kuchyni na restování, smažení, opékání a vaření, protože jeho kouřový bod dosahuje až 250 stupňů Celsia. Díky tomu se snadno nepřepaluje a my si můžeme být jisti, že při přípravě pokrmů za vysokých teplot nedochází ke vzniku škodlivých látek. Další výhodou přepuštěného másla je i to, že ho mohou konzumovat lidé s intolerancí laktózy, která se v něm spolu se solí nenachází.
• 250 g BIO másla
Ztlumte plamen tak, aby máslo jen maličko bublalo. Kastrol nezakrývejte. Máslo bude pěnit a prskat. Na povrchu se začne srážet bílkovina. Máslo se krásně rozvoní a zezlátne. Pečlivě hlídejte, ať máslo nepřipálíte, mělo by zůstat zlatavé, nesmí zhnědnout. Sraženinu na povrchu sbírejte děrovanou lžící. Až bude máslo čisté a přestane prskat, je čas stáhnout ho z ohně. Nechte ho trochu zchladnout. Přeceďte ho přes jemné sítko nebo plátýnko do čisté sklenice s pevným uzávěrem.